MamPrawoWiedziec.pl

MamPrawoWiedziec.pl

„Jedynki” Palikota, kto reprezentuje Europę Plus Twój Ruch

Doświadczeni politycy, a także filozofowie, feministki i ludzie kultury – Europa Plus Twój Ruch ogłosiła swoich kandydatów z pierwszych miejsc do Parlamentu Europejskiego.

W Warszawie kandydatem Twojego Ruchu będzie Ryszard Kalisz. W Sejmie zasiada już czwartą kadencję. Przez wiele lat należał do SLD, od kwietnia 2013 r. jest posłem niezrzeszonym. Obecnie pełni funkcję przewodniczącego Stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska. Był szefem Kancelarii Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.

Oprócz Ryszarda Kalisza wśród kandydatów Europy Plus Twój Ruch znajdziemy również innych doświadczonych polityków: Marka Siwca (obecnie Twój Ruch), Pawła Piskorskiego (Stronnictwo Demokratyczne) oraz Andrzeja Celińskiego (Partia Demokratyczna).

Siwiec – jedynka z Wielkopolski – od 2004 r. zasiada w Parlamencie Europejskim, obecnie z ramienia frakcji Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D). W latach 1991–1997 był posłem na Sejm I i II kadencji. Piskorski, numer 1 w województwach zachodniopomorskim i lubuskim, również ma za sobą doświadczenie poselskie w I, III i IV kadencji. W latach 1999–2001 zarządzał jako prezydent Warszawą. W latach 2004–2009 był europosłem początkowo z ramienia Europejskiej Partii Ludowej, a od października 2006 r. Grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE). Z kolei Celiński, startujący na Mazowszu, pełnił funkcję senatora I i II kadencji oraz posła II, IV oraz VI kadencji. W rządzie Leszka Millera sprawował urząd ministra kultury. Obecnie jest przewodniczącym ugrupowania Partia Demokratyczna.

Na Pomorzu kandydatką z numerem 1 została Dorota Gardias, działaczka Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych. Stała na czele protestów pielęgniarek w 2007 r. W 2011 r. startowała do Sejmu z list SLD jako kandydatka bezpartyjna. Na Dolnym Śląsku nr 1 na liście zajmie Robert Kwiatkowski. Obecnie jest wiceprzewodniczącym Europy Plus oraz członkiem zarządu Twojego Ruchu. W przeszłości pełnił funkcję prezesa zarządu Telewizji Polskiej. Jedynką ze Śląska będzie reżyser i obecny senator Kazimierz Kutz. Z samorządu do Europarlamentu wybiera się mistrzyni karate i radna Rzeszowa – Marta Niewczas („jedynka” na Podkarpaciu).

Nie tylko politycy znajdą się na listach wyborczych. W lubelskim jako numer 1 będzie kandydować córka tragicznie zmarłej posłanki Izabeli Jarugi-Nowackiej – Barbara Nowacka. Nowacka jest członkinią Twojego Ruchu. Pracuje jako kanclerz w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik-Komputerowych. Filozof Jan Hartman w Małopolsce, a także feministka Kazimiera Szczuka w kujawsko-pomorskim to „jedynki” mniej kojarzone z działalnością polityczną, a bardziej społeczną i publicystyczną. Jeszcze mniej powiązane ze sceną polityczną są: aktorka i dyrektorka Teatru 8 Dnia – Ewa Wójciak (nr 1 w łódzkim) oraz filozofka Małgorzata Kowalska (nr 1 w podlasko-warmińsko-mazurskim).


Po oficjalnym ogłoszeniu przez Państwową Komisję Wyborczą listy wszystkich kandydatów MamPrawoWiedziec.pl zwróci się do nich o przekazanie swoich poglądów i obietnic wyborczych w formie kwestionariusza.
Kwestionariusz wskaże, czym europosłowie nowej kadencji będą się zajmować, w jakich dziedzinach chcą być ekspertami, a przede wszystkim pomoże wyborcom podjąć świadomą decyzję wyborczą. Zapraszamy na MamPrawoWiedziec.pl i nasz profil na Facebooku.


Źródła:
wikipedia.org
mamprawowiedziec.pl
demokraci.pl
dwp.org.pl
pjwstk.edu.pl
ZOBACZ TAKŻE:

PROMOWANE

 • Poznawanie ciekawych ludzi - praktyczne narzędzia cz.1

  Większość Polaków, starając się nawiązać ciekawe relacje stosuje różne, często nieefektywne strategie. Jedna z nich polega na podświadomym traktowaniu nieznajomych jako potencjalnych wrogów, a potem na przyczynianiu się własnym postępowaniem do tego, aby ta przepowiednia się spełniała. To często kończy się posiadaniem wąskiego kręgu przyjaciół i szarpaniną z resztą świata, co z kolei prowadzi do stresu, agresji i kiepskiej jakości życia. Jak rozejrzymy się wokoło siebie, to znajdziemy mnóstwo takich przypadków. czytaj więcej

 • Dwa widoki

  Homo malcontentus i Homo optymictus czytaj więcej

 • Wychowaliśmy takie pokolenie mężczyzn

  Wsiadłam kilka dni temu do pociągu. - Przepraszam pana, czy mógłby pan pomóc mi włożyć walizkę na półkę? Walizeczka mała na jeden dzień, ale jednak, dla mnie i wysoko i stoi obok mężczyzna... - Nie. Mam chory kręgosłup. Ani przepraszam, ani pani wybaczy… Nic. Wcześniej włożył swoją wielką walizę bez wysiłku. Wstała obok siedząca pani i powiedziała:- Pomogę pani. Wzięła moją walizkę zanim zdążyłam zaprotestować i wrzuciła na górną półkę. czytaj więcej

 • Nie wrzucajcie mnie do jednego worka!

  Długo zbierałem się do tego wpisu. Wolałem jednak poczekać i sprawdzić, jak rozwinie się sytuacja. Od kilku dni obserwuję spektakl pod tytułem „strajk matek dzieci/osób niepełnosprawnych w Sejmie”, na którym korzystają wyłącznie politycy. Wbrew słowom organizatorów, nie pomaga on społeczności ludzi chorych, a wręcz im szkodzi. Nie chcę być – a z tego co wiem, moi znajomi również – wrzucany do jednego worka z obywatelami okupującymi Wiejską. czytaj więcej